Suomen Höyrypursiseura yhdessä Vilppulan veneilijöiden Näsijärven höyrylaivaregatan Mänttä-Vilppulassa Mäkitalonlahden satamassa. S/S Kotvio II veti kotisatamaansa letkan höyrylaivoja Näsijärven vesistöstä. Ja lahdella höyrysluupit ajelivat edestakaisin höyrylaivojen saapumista odotellessa.
Nättiin riviin höyrylaivat saatiin satamaan ja jossain vaiheessa taas yleisökin pääsi katsomaan näitä entisajan työjuhtia ja jututtamaan miehistöä. Paljon oli taas nähtävää, kuultavaa ja jälleen kerran haisteltavaa. Paikalle, lukuisten pikkuisten höyrysluuppien lisäksi, saapuivat S/S Kotvio II, S/S Näsijärvi II, S/S Visuvesi, S/S Hellnäs ja S/S Ahti.
Videokuvaa ja valokuvia tuli taas napsittua, tällä kertaa kalustona oli videon osalta Canon EOS M50 mk II ja Insta360 X4, ja valokuvien osalta Samsung Galaxy S22+ sekä kuvakaappaukset videolta.